Mohamadi

در آستانه سالروز ۱۲ شهریور ماه به عنوان روز بهورز، خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ابا صالح المهدی(عج) نظرآقا، بر آن شد تا گفت و گوی کوتاهی با اولین بهورز روستای نظرآقا جناب آقای خداکرم محمدی منفرد داشته باشد . وی در فضایی صمیمانه به سوالات ما پاسخ دادند؛

۱۲ شهریور ماه به عنوان روز بهورز نامگذاری شده است  در چنین روزی در سال ۱۳۶۳ وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وقت، با هدف کمک رسانی هر چه بیشتر به بیماران روستایی و همچنین در جهت تحقق یکی از اهداف مقدس انقلاب اسلامی مبنی بر فقر زدایی از  روستاها دست به تاسیس خانه هایی با نام خانه بهداشت زد و در جهت تامین کادر متخصصین خانه ها، به تربیت افرادی همت گمارد که بهورز نام گرفتند .

 • با سلام و عرض ادب خدمت شما، لطفا خودتان را معرفی کنید؟

خداکرم محمدی منفرد، بهورز بازنشسته خانه بهداشت نظرآقا، متولد۱۳۳۴و از سال ۱۳۵۸ در خانه بهداشت نظرآقا مشغول به خدمت شدم.

DSC_0002

 • بفرمایید خانه بهداشت نظرآقا در چه سالی تاسیس شد ؟

در سال ۱۳۵۴

IMG_20160901_211421

 • اولین بزرگوارانی که در این مرکز مشغول به خدمت شدند چه کسانی بودند؟

بنده (خداکرم محمدی منفرد) و خانم سکینه حسن زاده به عنوان دو پرسنل خانه بهداشت نظرآقا، پس از گذراندن دوره ی آموزشی در شهر گناوه، به استخدام این مرکز در آمدیم، ضمنا قبل از ما یک بهورز اهل خورموج در خانه بهداشت مشغول به خدمت بود.

 • وضعیت وامکانات خدمت در خانه بهداشت نظرآقا در گذشته چگونه بوده است؟

در گذشته هیچ گونه وسیله ی نقلیه ای نبود و برای امر خدمت رسانی به اهالی روستاهای همجوار که زیرمجموعه خانه بهداشت نظرآقا بودند باید کیلومترها راه را در سرما و گرما با پای پیاده طی می کردیم و چندین شبانه روز در هر روستا می ماندیم تا کارهای بهداشتی(کلرزنی،واکسن بچه ها و …) را انجام دهیم ولی الان شرایط فرق کرده است.

IMG_20160901_211415

 • شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ای که از دوران خدمتتان به یاد دارید چه بوده است؟

زندگی من پر از خاطره های شیرین و تلخ است. شاید شیرین ترین خاطره ی زندگی من تمام لحظه هایی باشد که در راه خدا، به مردم خدمت می کردم و تلخ ترین خاطره، زمانی بود که من بازنشسته شدم از طرفی خوشحال بودم که سی سال از عمر پربرکت و جوانی خود را در راه خدمت به مردم صرف کردم و از طرفی ناراحت که دیگر نمی توانم در امر بهداشت، به مردم خدمت نمایم.

 • آیا نسبت به شغل بهورزی رضایت داشته اید؟

خدا را شاهد می گیرم در این مدت سی سال خدمت، هیچ گاه به بهورزی به دید یک شغل و حرفه نگاه نکردم، با همه سختی های خدمتی، هر کاری برای مردم کردم در راه رضای خدا بوده و همیشه شکرگزار نعمت های خدا بوده و هستم.

 • اینکه مردم شما را، با واکسن زدن بچه ها و کلر ریختن درآب انبار ها در گذشته میشناسندچه خاطره ای دارید؟

واکسن زدن بچه ها تمام خاطره است،به جرات می توانم بگویم که یاد ندارم بچه ای با پای خود و رضایت کامل آمده و واکسن زده باشد،(یکی را به زور و دست و پا بسته می آوردند برای واکسن زدن، یکی در حین واکسن زدن فرار می کرد و هزاران داستان دیگر)

DSC_0020

 • اگر بخواهید “بهورز” را در جمله ای توصیف نمایید چه می گویید؟

بهورز بهترین دوست و محرم مردم و ناجی کودکان روستایی و در یک کلام راهنمای مردم روستاست که در جهت پیشبرد هدف خویش در گرمای سوزان تابستان و سرمای سخت زمستان در کنار مردم و با مردم گام بر می دارد.

 • به نظر شما مهمترین توصیه بهداشتی که هر کس باید آن را رعایت نماید چیست؟

در جامعه ای که زندگی می کنیم شاید مهمترین اصل از اصول بهداشتی رعایت بهداشت محیط باشد چرا که اگر هر شهروند در رعایت و حفظ بهداشت محیط اطراف خود کوشا باشد مسلما جامعه ای پاکیزه و شهروندی سالم و تندرست خواهیم داشت.

 • چه توصیه ای برای بهورزان جوان دارید؟

اینکه قدر تمامی لحظات جوانی خود را بدانید و در امر خدمت رسانی به مردم از هیچ تلاشی دریغ نورزید و در این مسیر خدا را همواره ناظر و شاهد بر اعمال خود ببینید.

DSC_0015

 • در پایان اگر صحبتی دارید که بیان نشده بفرمایید؟

من از همه کسانی که در جهت پیشبرد و ارتقاء سطح سلامت در جامعه گام بر می دارند کمال تشکر را دارم و آرزوی توفیقات روز افزون و صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری را دارم.

 

آري! بهورز ايثارگر است ، هميشه و همه جا در كنار مردم و همگام و همراه با آنها در جهت مرتفع كردن مشكلات روستا سعي مي كند تا انشا الله همه اين زحمتها، توشه اي براي ذخيره آخرتش باشد.

پایگاه اطلاع رسانی ابا صالح المهدی(عج) نظرآقا، ضمن تبریک این روز به تمامی بهورزان عزیز، از زحمات شبانه روزی دو بهورز پیشکسوت روستا، آقای خداکرم محمدی منفرد و خانم سکینه حسن زاده قدردانی می نماید.